Laboratoř organické syntézy a medicinální chemie

vedoucí skupiny: Mgr. Kamil Paruch, Ph.D., Mgr. Jakub Švenda, Ph.D.
URL: http://www.orgsyn.sci.muni.cz

Naše laboratoř se zaměřuje na vývoj syntetických metodologií a strategií pro přípravu netriviálních organických molekul pro aplikace v biomedicinálním výzkumu. Cílem jsou biologicky aktivní syntetické nebo přírodní látky, které obsahují zajímavý farmakofor a/nebo strukturní komplexitu představující výzvu pro moderní organickou syntézu. Aktivita připravených molekul je testována ve spolupráci s vynikajícími českými a zahraničními biology. Současné projekty se věnují přípravě malých molekul schopných ovlivňovat vybrané lidské kinázy, adenylyl cyklázy a nukleázy.

Studenti v naší laboratoři mají možnost pracovat na netriviálních problémech experimentálního chemického výzkumu a příležitost získat kompetitivní expertízu v oblasti organické syntézy. Pravidelné interakce s biology umožňují studentům zůčastnit se moderního výzkumu interdisciplinárního charakteru v oblasti přírodních věd.

Naše laboratoř je také součastí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně a Mayo Clinic v Rochesteru (USA).

Výzkumná témata

• Modulátory adenylyl cykláz
  • Inhibitory opravných procesů DNA
  • Malé molekuly jako sondy buněčné diferenciace
  • Fluorescenční značky pro biologické systémy

Vybrané publikace

Amaro, M.; Brezovský, J.; Kováčová, S.; Sýkora, J.; Bednář, D.; Němec, V.; Lišková, V.; Kurumbang, N.; Beerens, K.; Chaloupková, R.; Paruch, K.; Hof, M.; Damborský, J. Site-specific Analysis of Protein Hydration Based on Unnatural Amino Acid Fluorescence. J. Am. Chem. Soc. 2015, 137, 4988.
   Maier, L.; Hylse, O.; Nečas, M.; Trbušek, M.; Ytre-Arne, M.; Dalhus, B.; Bjorås, M.; Paruch, K. New Carbocyclic Nucleosides: Synthesis of Carbocyclic Pseudoisocytidine and its Analogs. Tetrahedron Lett. 2014, 55, 3713.
   Amaro, M.; Brezovsky, J.; Kovacova, S.; Maier, L.; Chaloupkova, R.; Sykora, J.; Paruch, K.; Damborsky, J.; Hof, M. Are Time-Dependent Fluorescence Shifts at the Tunnel Mouth of Haloalkane Dehalogenase Enzymes Dependent on the Choice of the Chromophore? J. Phys. Chem. B 2013, 117, 7898.
   Brahmkshatriya, P. S.; Dobes, P.; Fanfrlik, J.; Rezac, J.; Paruch, K.; Bronowska, A.; Lepsik, M.; Hobza, P. Quantum Mechanical Scoring: Structural and Energetic Insights into Cyclin-Dependent Kinase 2 Inhibition by Pyrazolo[1,5-a]pyrimidines. Curr. Comput. Aided Drug Des. 2013, 9, 118-129.

laboratoř organické fotochemie laboratoř organické syntézy laboratoř organické syntézy a medicinální chemie laboratoř supramolekulární chemie

Používáte starou verzi internetového prohlížeče, která již není podporována. Je možné, že některé aplikace nebudou zobrazeny správně, některé funkčnosti nebudou dostupné, případně budou dostupné v omezeném rozsahu.